Houbový kompost: 3 způsoby použití houbového kompostu

Ať už se zajímáte o pěstování hub doma, nebo prostě hledáte dobrou půdní úpravu pro vaši zeleninovou zahradu, houbový kompost může být vynikající volbou.

Co je to houbový kompost?

Houbový kompost je směs organické hmoty pro pěstování hub. Poté, co pěstitelé hub použijí kompost a ten se spotřebuje živin podporujících houby, je kompost často znovu prodán nebo přeměněn na běžné potřeby zahradního kompostu. I když není tak bohatý na živiny jako tradiční kompost , použitý houbový substrát zadržuje vodu a poskytuje výživu rostlinám.

Co je v houbovém kompostu?

Houbový kompost může obsahovat různé materiály, včetně rašeliny, sekané slámy – obvykle žitné, pšeničné slámy nebo koňské slámy s koňským hnojem – sádry, kuřecího hnoje, močoviny, potaše a dusičnanu amonného. Směsi mohou také zahrnovat slupky bavlníkových semen, vinařské drcené hrozny a sójovou moučku.

4 způsoby, jak využít houbový kompost ve vaší zahradě

Použitý houbový kompost můžete použít k obohacení půdy, zvýšení kvality půdy a rozbití husté půdy:

1. Použijte houbový kompost jako doplněk půdy . K přidání organických materiálů do vaší zahradní půdy můžete použít houbový kompost. Substrátem můžete obohatit i své zeleninové zahrádky, vyvýšené záhony, květinové zahrady, nový trávník nebo sad. Posypte půdu tenkou vrstvou houbového kompostu pro podporu půdy. Je to hnojivo s pomalým uvolňováním, což znamená, že jeho relativně nízká nutriční hodnota přidává do půdy pomalu v průběhu času.

2. Nahraďte mulčovací kompost houbovým kompostem . Stromům a keřům může prospět i přidání houbového kompostu. Kompost můžete použít jako mulč. Umístěte jej kolem kmene stromu pro zvýšení zadržování vody a zvýšení celkové kvality půdy.

3. K rozrušení jílovité půdy použijte houbový kompost . Houbový kompost je dobrý při rozkládání hustých, jílovitých půd, protože obsah slámy pomůže rozbít tento hustý materiál.

4. K pěstování hub použijte houbový kompost. V době, kdy je houbový kompost komerčně prodáván, již není schopen produkovat houby v požadovaném ekonomickém měřítku. Pokud je ponecháte v přiměřeně stabilním prostředí s dostatečnou vlhkostí (může pomoci překrytí vrstvou rašeliny), můžete si doma vypěstovat další úrodu hub . Živiny nezbytné pro růst hub – bílkoviny, škroby, lignin, tuky, dusík – jsou stále přítomny, i když v menším množství, z organické hmoty v kompostu. Vzhledem k tomu, že mycelium je přítomno, stačí čas a péče, aby se objevila nová úroda plodnic.

Jak zacházet s houbovým kompostem

Při použití čerstvě zakoupeného houbového kompostu může být užitečné ošetřit jej kompostovým čajem nebo jej smíchat s větším množstvím běžného kompostu, aby se znovu zasadily mikroorganismy. Mnoho výrobců svůj houbový kompost před prodejem sterilizuje, čímž eliminuje prospěšné mikroorganismy, které pomáhají vytvářet vysoce kvalitní půdu.

Houbový kompost obsahuje rozpustné soli, které mohou být škodlivé pro kyselomilné rostliny, jako jsou magnólie , kamélie, azalky, rododendrony a keře borůvek. Existují však způsoby, jak houbový kompost ošetřit tak, aby pro ně byl vhodný. Vermikompostování vašeho houbového kompostu, což je proces kompostování využívající živé červy, je jednou z metod. Kompost můžete také nechat venku na vzduchu, aby se dále rozkládal. Každá z těchto metod vyplaví vysoké hladiny soli a přidá do kompostu prospěšné mikroorganismy pro podporu růstu rostlin.