Jak nabílit dřevo v 5 jednoduchých krocích
Pokud uvažujete o natírání nábytku nebo dřevěných obkladů, abyste získali ten typický vzhled farmy, zkuste nabílení. Bělení dřeva je cenově dostupný a relativně snadný projekt pro kutily, díky kterému nové dřevo vypadá rustikálně a okouzlujícím způsobem.
Co je nabílené dřevo?
Bělení je malířská technika používaná k zesvětlení vzhledu dřevěných povrchů, aniž by byla skryta přirozená krása kresby dřeva. Technika vápnění je ideální pro dodání dřevěného obložení nebo kusu nábytku okouzlujícího, rustikálního vzhledu. Bělení funguje na mnoho druhů dřeva, ale nejúčinnější je na surové, neopracované dřevo.
Výběr barvy na bělení dřeva
Předem připravenou bělící barvu si můžete zakoupit v místním obchodě pro domácí kutily nebo si ji můžete vyrobit sami doma. K dosažení bílého vzhledu můžete použít několik typů barev – včetně latexové barvy a křídové barvy – ale klíčem k dosažení dokonalé bílé barvy je začít s bílou barvou na vodní bázi s matným povrchem. Vyhněte se použití olejové barvy, protože ji nebudete moci správně naředit.
Vytvořte si vlastní barevnou směs smícháním stejných dílů vody a barvy. Sytější vzhled můžete vytvořit smícháním jednoho dílu vody se dvěma díly barvy nebo jemnější vzhled smícháním jednoho dílu barvy se třemi díly vody. Experimentujte s různými poměry, dokud nenajdete tu správnou směs pro vaše účely.
Jak bílit dřevo
Než začnete svůj DIY projekt, seznamte se s těmito pokyny krok za krokem.
1. Shromážděte své materiály . K nabílení dřeva budete potřebovat barvu na vodní bázi, těsnicí přípravek na vodní bázi, štětec, jemný brusný papír, stříkací láhev, vodu, vlhký hadřík nepouštějící vlákna, míchací tyčinku a kbelík.
2. Připravte povrch dřeva . Pokud bílíte mořené dřevo se stávající povrchovou úpravou nebo lakem, použijte brusný papír k úplnému odstranění povrchové úpravy. Po odstranění povrchové úpravy použijte k vyhlazení povrchu jemný brusný papír. Dřevo důkladně očistěte, abyste odstranili zbytky nečistot a prachu. To pomůže bílkové úpravě přilnout ke dřevu rovnoměrně.
3. Připravte bílkovou směs . Pro standardní nabílený vzhled smíchejte stejné díly barvy a vody v míchací nádobě. Pomocí štětce naneste část směsi na kus dřeva, abyste zjistili, zda jste dosáhli požadovaného výsledku. Přidejte více vody pro transparentnější povrch nebo více barvy pro sytější povrch.
4. Štětcem na vápno . K nanášení bílé barvy použijte štětec – ne váleček. Nanášejte barvu štětcem ve směru vláken dřeva a zapracujte ji do vláken, abyste skryli tahy štětcem. Pokud dojde k nahromadění barvy, což způsobí nerovnoměrnou povrchovou úpravu, jednoduše použijte vlhký hadřík k setření přebytečného množství a postupujte ve stejném směru jako vlákna, dokud nebudete se vzhledem spokojeni.
5. Naneste ochranný vrchní nátěr . Bílá barva není tak ochranná jako běžná barva. Nechte první vrstvu barvy zcela zaschnout. Poté podle návodu k produktu naneste vrstvu polyuretanu na vodní bázi.
Jaký je rozdíl mezi bělením a mořením?
Bělení a moření se často používají zaměnitelně, protože oba zahrnují nanášení transparentního bílého povrchu na dřevo. Jsou to však dvě samostatné techniky. Moření zahrnuje nanášení mořidla na dřevo za účelem zesvětlení jeho vzhledu a zvýraznění textury dřeva. Bělení používá k dosažení podobného efektu směs barvy – nikoli skvrnu.