Jak pěstovat anglický břečťan

Anglický břečťan je popínavá liána, která přilne k povrchu, takže je oblíbenou volbou pro pokrytí zdí a plotů.

Břečťan anglický ( Hedera helix ) je stálezelená liána pocházející z Evropy. Anglické rostliny břečťanu, které jsou součástí čeledi Araliaceae , mají tmavě zelené laločnaté listy, které mohou být panašované. Někdy označovaný jako břečťan obecný, tento vytrvalý břečťan slouží jako popínavá liána nebo půdopokryvná rostlina v zahradách, ačkoli je v určitých oblastech Spojených států považován za invazivní rostlinu.

Je anglický břečťan invazivní?

Existují stovky odrůd anglického břečťanu. Většina z nich má stonky s kořeny, které umožňují břečťanům přilnout k povrchům, jako jsou kmeny stromů nebo ploty na dvorku. Herbicidy nejsou na anglický břečťan zvláště účinné, takže rostlina je považována za invazivní druh v oblastech jako Oregon a Washington na severozápadě Pacifiku a také v Marylandu. Jako škodlivý plevel roste anglický břečťan rychle a může překonat původní rostliny, včetně druhů stromů a keřů.

Jak zasadit anglický břečťan

Zahradníci pěstující anglický břečťan zjistí, že se réva množí pozoruhodně snadno. Ať už pěstujete anglický břečťan jako okrasnou rostlinu na zahradě nebo jako pokojovou rostlinu uvnitř, můžete si vypěstovat novou rostlinu břečťanu pomocí tří jednoduchých kroků:

1. Vezměte si řez z anglického břečťanu . Stonky dlouhé až šest palců lze stříhat nůžkami nebo je sbírat ručně.

2. Řez břečťanu zakořeníme ve sklenici s vodou . Konec řezu břečťanu ponořte do vody a počkejte, až se vyvinou kořeny.

3. Umístěte zakořeněný břečťan do květináče s půdou . Jakmile zakoření, rostliny anglického břečťanu se snadno šíří. Jakmile řízek vyvine kořeny, naplňte nádobu směsí pro zalévání, zahrabte kořeny rostliny do půdy a sledujte, jak příroda pracuje.

Jak pěstovat a pečovat o anglický břečťan

Na zahradě nebo v domácnosti se anglický břečťan snadno udržuje. Rostlině se daří tam, kde nepřímé světlo a vlhké klima poskytují dokonalé prostředí pro pěstování.

1. Půda : Pro dosažení nejlepších výsledků poskytněte anglickému břečťanu dobře propustnou půdu – jako směs na květináče, kterou najdete v železářství. Rostlina snese širokou škálu úrovní pH půdy.

2. Světlo : Venkovním rostlinám břečťanu se daří v plném stínu nebo v polostínu. Pokojové rostliny anglického břečťanu můžete umístit do závěsných košů poblíž oken s jasným světlem, ale plné slunce může způsobit spálení listů.

3. Voda : Bez ohledu na umístění se rostlinám anglického břečťanu daří nejlépe, když se zalévá řídce a pouze když je půda suchá.

4. Škůdci : Mezi typické neduhy ovlivňující růst anglického břečťanu patří napadení roztoči a hniloba kořenů, ale obojí lze zvládnout bedlivým okem. Roztoči mohou být opláchnuti mýdlem a vodou a hnilobě kořenů se lze vyhnout minimalizací zálivky.

Je anglický břečťan toxická?

Anglický břečťan je toxický pro lidi a domácí mazlíčky. Jeho míza může způsobit podráždění pokožky a požití listů může vést ke zvracení, bolestem břicha, horečce a dalším příznakům. Při manipulaci s anglickým břečťanem používejte rukavice a rostlinu udržujte mimo dosah dětí.