Jak pěstovat ořešáky a pečovat o ně

Ořešáky jsou listnaté stromy, které kompenzují svůj pomalý, růstový proces tím, že nabízejí pěstitelům nepřeberné množství využití, a to především tím, že nesou chutné vlašské ořechy. Čtěte dále a dozvíte se vše o tom, jak pěstovat ořešák ve vaší zahradě.

Co jsou to ořešáky?

Ořešáky ( Juglandaceae ) jsou listnaté stromy, které produkují ořechy, v nichž jsou uvnitř jejich tvrdých skořápek uložena jedlá jádra zvaná vlašské ořechy. Patří do stejné čeledi jako hickory a pekanové stromy, které také produkují jedlé ořechy a stavební dřevo. Tyto oblíbené stínové stromy dorůstají do výšky až padesáti stop a mohou žít až sto padesát let. Ořešáky jsou jednodomé, což znamená, že vytvářejí samčí a samičí kvetoucí květy potřebné k rozmnožování. Stromy také pomalu rostou, přičemž dospělé stromy produkují jedlé ořechové maso minimálně po deseti letech.

Ořešáky produkují chemickou sloučeninu zvanou juglon, která brzdí růst sousedních rostlin. Buďte opatrní, když je sázíte vedle jiných pěstitelů, protože mohou vysávat své živiny, což jim ztěžuje přežití.

4 druhy ořešáků

Zde jsou některé z nejoblíbenějších odrůd vlašských ořechů:

1. Ořešák černý ( juglans nigra ) : Ořešák černý, také známý pod společným názvem americký vlašský ořech, je populární odrůda pocházející ze Spojených států. Tento strom produkuje ořechy ceněné pro svou zemitou chuť a producenti často sklízejí jeho dřevo na tvrdé dřevo. 

2. Butternut ( juglans cenerea ) : Tato odrůda, známá také jako bílý ořech, je podobná ořešáku černému, i když je menší s pomalejším růstem. Kdysi byl běžný v Severní Americe, ale jeho popularita klesla, protože rakovina zničila většinu tohoto druhu na kontinentu. 

3. Kalifornský ořešák černý ( juglans californica ) : Tato odrůda pochází z jižní Kalifornie a může růst buď jako velký keř nebo malý strom s vidličkou blízko základny kmene, takže to vypadá, jako by na místě rostly dva stromy. jednoho. Odstranit plody z extra tuhých skořápek vlašských ořechů tohoto stromu může být těžká práce. 

4. Ořešák anglický ( juglans regia ) : Pochází z Číny, anglický ořešák pochází z Číny. Také známý jako perský ořech, slupky tohoto stromu jsou tenké a obsahují chutné ořechové maso. Jak strom dospívá, jeho kůra přechází z tmavě hnědé do stříbřitě šedé. 

3 Použití ořešáků

Zde jsou tři nejoblíbenější použití pro ořechy:

1. Produkce ořechů : Nejzřejmější použití pro ořechy je sklizeň jejich plodů pro jedlé ořechy. Černý ořech a anglický ořech jsou dvě odrůdy často používané pro sklizeň.

2. Řezivo : Dřevo ořechu je tvrdé a odolné a ze dřeva z těchto stromů lze vyrobit vše od nábytku a podlah až po pažby. Ořešák černý je nejoblíbenějším ořešákem používaným na řezivo.

3. Barvení : Rozdrcená skořápka plodů vlašského ořechu, nazývaná také slupka, může obarvit oděv do hnědošedé barvy.

Jak pěstovat ořešák

Pěstování ořešáků ze semen vyžaduje trpělivost, protože obvykle začnou produkovat dobré ořechy až po deseti letech. Měli byste také zvážit účinky pěstování ořešáků ve vaší zahradě, protože mohou vysávat živiny z jiných rostlin. Postupujte podle tohoto podrobného průvodce pěstováním ořešáku ze semen:

1. Sbírejte semena . Shromážděte čerstvé vlašské ořechy a odstraňte vnější zelené slupky z okolí jejich skořápek. Použijte vlašské ořechy ze stromu rostoucího ve volné přírodě nebo si je kupte v obchodě s potravinami.

2. Připravte si semínka . Při manipulaci s vlašskými ořechy používejte rukavice, protože by vám mohly podráždit ruce. Namočte vlašské ořechy do kbelíku s vodou až na tři dny, aby změkly jejich zelené vnější slupky, abyste je mohli oloupat ručně. Kapesním nožem můžete krájet i do jejich změklých slupek. Na konci procesu byste měli mít vlašské ořechy, které mají stále své charakteristické hnědé skořápky.

3. Semena stratifikujte za studena . Budete muset použít studenou stratifikaci – nucení semen do dormance simulací zimních podmínek – abyste nastartovali klíčení semen vlašských ořechů. Chcete-li to provést, vložte skořápky ořechů do vzduchotěsné nádoby nebo uzavřeného plastového sáčku naplněného vlhkým rašelinovým mechem. Nádobu uchovávejte v chladničce po dobu tří až čtyř měsíců.

4. Zkontrolujte klíčky . Po třech až čtyřech měsících by vaše semena vlašských ořechů měla mít malé klíčky, které vyčnívají z horní části jejich skořápky. Když uvidíte klíčky, vyjměte semínka z lednice a udržujte je vlhká.

5. Vyberte místo pro výsadbu . Vyberte si místo pro výsadbu ve vaší zahradě, kde bude váš strom dostávat dostatek přímého slunečního světla. Připravte místo bohatou, dobře propustnou půdou a vyčistěte oblast od jiné vegetace a velkých kamenů nebo kořenů. Nechte svým stromům dostatek prostoru pro růst, protože se u nich vyvíjejí hluboké, propletené kořenové systémy.

6. Zasaďte sazenice . Zasaďte semínka vlašských ořechů mezi dva až tři palce hluboko a udusejte je zeminou. Rozmístěte každé semeno alespoň dvanáct stop od sebe.

7. Zalévejte sazenice . Zalévejte své sazenice ihned poté, co je zasadíte. Připravte se na to, že z vašich semen vlašských ořechů vyrostou mladé stromy a dozrávají v příštích letech.

Jak pečovat o ořešák

Zde je několik tipů, jak se o váš ořech starat:

  • Doba výsadby : Zasaďte semena do země koncem září, abyste co nejlépe využili své první vegetační období, protože toto roční období stále poskytuje vašemu stromu plné slunce a umožňuje chladnou stratifikaci. Můžete také zasadit svůj strom na konci jara, pokud stratifikujete semena předem.
  • Zálivka : Vzrostlé stromy nepotřebují doplňkovou zálivku . V prvních dvou letech je však užitečné zalévat strom alespoň jednou týdně. Dejte svým stromům dodatečnou vodu, jakmile se usadí, zvláště pokud je pěstujete ze semen.
  • Plení : Pravidelně odstraňujte plevel z oblasti, pokud svůj strom pěstujete ze semene. Přidání mulče do půdy kolem vašeho ořešáku také pomůže udržet plevel mimo kořenový systém vašeho stromu.

Jak sklízet vlašské ořechy

Nejlepší doba pro sklizeň vlašských ořechů je mezi zářím a listopadem. Zde je návod, jak ručně sklízet vlašské ořechy ze stromu:

  • Don ochranu . Při sklizni vlašských ořechů noste pár gumových rukavic, abyste ochránili svou pokožku před přírodními dráždivými látkami v ořechách.
  • Zkontrolujte zralost . Zatlačte palcem na vnější zelenou slupku vlašského ořechu. Pokud je slupka dostatečně křehká, že váš otisk palce na chvíli přetrvá, pak je ořech připraven ke sklizni. Otestujte vlašské ořechy z výšky na vašem stromě, protože dozrávají jako poslední a budou indikovat zralost zbytku stromu.
  • Uvolnit se . Vlašské ořechy můžete setřást ze stromu a sklidit je, jakmile dozrají. Pomocí tyče nebo rukou vlašské ořechy uvolněte a ihned je seberte ze země.
  • Odstraňte zelenou kůži . Rukama odstraňte vnější zelenou slupku nebo šlápněte na skupinu ovoce, abyste je rozlomili.
  • Neloupané ořechy omyjeme . Vyloupané ořechy několikrát silně omyjte, abyste odstranili veškeré nečistoty, zbytky nebo červy.
  • Sušte několik týdnů . Rozložte ořechy bez skořápky do jedné vrstvy a nechte je několik týdnů sušit na teplém a suchém místě.
  • Ořechy oloupeme nožem . Použijte odřezávací nůž, louskáček na ořechy nebo kapesní nůž k loupání vlašských ořechů, abyste odhalili ořech uvnitř, jakmile skořápky uschnou.
  • Ořechy osušte a uskladněte . Ořechy sušte několik dní na plechu nebo je před konzumací opečte v troubě. Sušené oloupané ořechy nyní můžete skladovat ve vzduchotěsném sáčku při pokojové teplotě po dobu až jednoho roku.