Jak pěstovat rostliny chilli papričky

Pěstování rostlin chilli papriček je relativně snadný projekt letního zahradnictví.

Co je to rostlina chilli papričky?

Chilli papričky jsou plody rostlin rodu Capsicum . Některé z nejběžnějších chilli papriček – včetně papriček jalapeño a habanero – jsou kultivary rostlin z druhu Capsicum annuum , zatímco některé z nejpálivějších papriček na světě, včetně papriček duchů a papriček Carolina, jsou kultivary C. chinense . Ještě další, jako jsou papriky Tabasco a thajské chilli, jsou kultivary C. Frutescens . Mnoho světových rostlin feferonky pochází z Mexika a nyní se pěstuje v oblastech s teplým počasím po celém světě, včetně částí Ameriky, Afriky a Karibiku.

Jak pikantní jsou chilli papričky?

Chilli papričky se dodávají v rozsahu teplotních úrovní měřených Scovilleho stupnicí , nástrojem pro měření pikantnosti nebo štiplavosti feferonek. Stupnice měří množství kapsaicinu (chemická sloučenina, která způsobuje pikantní horko) v paprice a přiděluje jí číslo v Scoville Heat Units (SHUs). Čím vyšší SHU, tím pikantnější paprika.

Seznam rostlin chilli papriček je dlouhý a obsahuje jak feferonky, tak papriky sladké. Odrůdy pálivé chilli papričky zahrnují jalapeño, serrano, aji, cayenne a skotské čepice – abychom jmenovali alespoň některé. Sladké papriky nebo papriky nízké na Scovilleho stupnici zahrnují papriky, maďarské sladkosti, poblanos (také známé jako anchos, když jsou sušené) a papriky Anaheim.

Jak pěstovat a pečovat o rostlinu chilli papričky

Rostliny chilli papriček jsou poměrně nenáročné na údržbu, pokud jsou zajištěny správné podmínky. Při prvním pěstování rostlin chilli papriček mějte na paměti následující faktory.

1. Podnebí : Zahradníci mohou přímo zasít semena pepře po posledním mrazu, když jsou teploty půdy teplé a půda suchá. S klíčením rostlin pepře však lze začít v interiéru před začátkem vegetačního období.

2. Světlo : Rostliny chilli papriček potřebují plné slunce, aby prospívaly. Umístěte rostliny do oblasti vaší zahrady, která má šest až osm hodin slunečního světla denně.

3. Voda : Palec vody za týden bude stačit k tomu, aby byly rostliny chilli dostatečně zalévány. Suchem namáhané rostliny vadnou a shazují květy. Pokud žijete v suché oblasti, aplikujte vrstvu mulče kolem základny rostlin, abyste pomohli zadržovat vlhkost.

4. Půda : Rostliny chilli papriček potřebují dobře propustnou půdu, která je bohatá na organickou hmotu. Půda, která není přehnojená, má tendenci produkovat pálivější papriky.

5. Teplota : Ideální teplota pro pěstování rostlin papriky je mezi sedmdesáti a devadesáti stupni Fahrenheita. Vyšší nebo nižší teploty mohou způsobit vadnutí rostlin a snížení produkce pepře.

6. Škůdci : Starší rostliny pepřovníku mohou infikovat mšice a třásněnky. Mají tendenci šířit na rostlinu nemoci, které nelze vyléčit. Aplikujte přírodní insekticid, jako je neemový olej, na základnu rostlin, abyste odrazili škůdce. Pokud zaznamenáte napadení škůdci, zničte rostlinu, abyste zabránili šíření chorob na okolní rostliny pepře.

7. Sklizeň : Papriky odstřihněte nůžkami nebo ostrými zahradnickými nůžkami. Vyvarujte se odtrhávání paprik ze stonků, protože to může rostlinu poškodit. Papriky budou zrát i po sklizni. Chcete-li dosáhnout nejlepších a nejpálivějších výsledků, sklízejte papriky, jakmile dosáhnou jedlé velikosti, ale nejsou zcela vyzrálé.

8. Hnojení : Rostliny papriky nevyžadují hnojení, ale může být užitečné použít vyvážené organické hnojivo na začátku vegetačního období a znovu, když rostliny začnou kvést. Dejte si pozor na překrmování rostlin papriky, protože příliš mnoho živin může způsobit, že se stanou keřovitými a neproduktivními.