Žížaly v zahradnictví: Jak přilákat a používat žížaly

Žížaly prospívají venkovním zahradám i pokojovým rostlinám. Dozvíte se o mnoha typech žížal a o tom, jak pomáhají pěstovat zdravé rostliny.

Co jsou žížaly?

Žížaly jsou bezobratlí nebo zvířata bez páteře, kteří patří do podtřídy kroužkovců nebo segmentovaných červů, nazývaných Oligochaeta. Žížala obecná je členem druhu Lumbricus terrestris . Na celém světě existuje více než 200 druhů, včetně zelených červů, obřích žížal a několika druhů pocházejících z Evropy a Afriky. V Severní Americe jsou známí pod mnoha jmény, včetně nočních plazů a úhlových červů (pro jejich časté použití jako rybářská návnada). V jiných částech světa jsou známí jako rosní červi nebo lobworms.

Žížaly jsou zevně segmentované, se štětinami nebo štětinami. Každý z jejich segmentů jim pomáhá procházet půdou. Dýchají kůží a mají duální oběhový systém, který přenáší živiny, odstraňuje odpad a ukládá reprodukční materiál.

Tito bezobratlí jsou hermafroditi, což znamená, že mají samčí a samičí reprodukční orgány. Žížaly se páří v noci a oplodňují clitellum – tlustý pás kolem jejich střední části – a poté vytvoří zámotek, který inkubuje larvy, dokud se přibližně po třech týdnech nevylíhnou.

Všechny žížaly jedí humus nebo rozkládající se organickou hmotu, jako je listový odpad a rostlinná hmota. Jedí také houby, hlístice, bakterie a další mikroorganismy a rozkládají živočišnou hmotu a odpad.

Jaké jsou různé typy žížal?

Existují tři typy žížal, rozdělené do kategorií podle jejich stanovišť:

1. Epigeické žížaly neboli kompostové žížaly se nehrabou v zemi, ale žijí na povrchu půdy.

2. Endogeické žížaly žijí v semipermanentních horizontálních norách v ornici nebo v prvních pěti až deseti palcích půdy.

3. Anecické žížaly žijí v hlubokých, trvalých vertikálních norách pod zemí a ustupují na organickém materiálu z povrchu. Anecic žížal nory mohou růst až šest stop na délku.

Jak žížaly ovlivňují půdu?

Žížaly ovlivňují půdu různými způsoby. Obsahují:

  • Provzdušňování : Žížaly zlepšují strukturu zahradní půdy a uvolňují zhutnění půdy provzdušňováním půdy. Když se žížaly zavrtají, rozvíří půdu, dodají kořenům rostlin více kyslíku a prorostou hlouběji do země.
  • Agregace : Červi konzumují organický materiál a vylučují je jako odlitky (hovínka). Odlitky červů jsou bohaté na živiny, jako je vápník, fosfor a hořčík, a také na mikroby z mikroorganismů, které konzumují jako zdroj potravy. Agregace půdy váže dohromady tyto prvky, které jsou nezbytné pro růst rostlin a zdraví půdy.
  • Infiltrace a zadržování vody : Činnost žížal také zlepšuje pórovitost, což umožňuje půdě zadržovat více vody a efektivněji odtékat. Zahrabávání také snižuje vodní erozi na povrchu půdy.
  • Zbytky : Odlitky žížaly pohřbívají zbytky rostlin a plodin, když je zahradníci ukládají na povrch půdy. Také tyto zbytky vtahují do půdy, když se zavrtávají, což pomáhá pěstovat zdravé rostliny.

Jak žížaly prospívají hrnkovým rostlinám

Žížaly mohou být pro rostliny v květináčích určitými způsoby prospěšné. Tyto zahrnují:

  • Hubení škůdců : Žížaly konzumují invazivní druhy, jako jsou háďátka parazitující na rostlinách nebo škrkavky, které požírají kořeny rostlin. Odlitky červů také obsahují enzym, který odpuzuje mšice, molice a další rostlinné hmyz.
  • Zdraví půdy : Žížaly provzdušňují půdu v ​​pokojových rostlinách, stejně jako to dělají v zahradním záhonu. Odlitky žížal také obohacují půdu v ​​pokojových rostlinách o živiny. Eisenia fetida neboli červené wigglery patří mezi nejlepší druhy červů pro rostliny v květináčích. Je však důležité použít organickou zeminu nebo přidat organický kompostovací materiál, jako jsou kuchyňské zbytky nebo kávová sedlina . Většina zalévacích směsí obsahuje rašelinu nebo kokosovou vlákninu, které se pomalu rozkládají a postrádají minerály, které červi potřebují.
  • Hnojení : Červi mohou být účinným organickým hnojivem pro půdu v ​​květináčích. Vermikompostování – použití červů k rozkladu organické hmoty a zbytků potravin – je skvělou netoxickou alternativou k chemickým hnojivům. Vytvořte kompostovací nádobu na červy tak, že naplníte hlubokou nádobu vrstvou rozdrcených novin nebo vlnité lepenky na zahrabání. Přidejte organickou půdu nebo kompostový materiál do nádoby na červy a poté zaveďte kompostovací červy, jako jsou noční chřestýši nebo červi. Smíchejte odlitek červů s půdou v květináči, abyste jej pohnojili. Přečtěte si o použití červího čaje jako hnojiva.

Jak přilákat žížaly do vaší zahrady

Existuje mnoho způsobů, jak přilákat žížaly do vaší zahrady:

  • Vyhněte se pesticidům : Chcete-li povzbudit žížaly, aby pomáhaly půdě ve vaší zeleninové zahradě, vyhněte se používání pesticidů. Zatímco žížaly se mohou samy detoxikovat, když jsou vystaveny určitým chemikáliím, vybírá to daň na jejich systémech.
  • Mulčujte vaši zahradu : Organický mulč přiláká do zahrady mnoho červů. Přidejte na povrch půdy organický materiál, jako jsou odřezky trávníku a odumřelé listí, zapracujte jej do půdy a přidejte vrchní vrstvu mulče . Lehce zalijte a provzdušněte oblast, poté zaryjte nohu do půdy, abyste viděli, kolik žížal jste přilákali. Dávejte pozor na skákající červy, kteří se podobají žížalám, ale vytvářejí odlitky, které zanechávají zahradní půdu zrnitou a suchou.
  • Přesaďte půdu plnou červů : Přidejte několik lopatek zeminy naplněné červy do oblastí ve vaší zahradě, kde je nemají. Populaci červů můžete rozšířit přidáním vajíček nebo zámotků červů do půdy.