Chraňte svůj majetek pomocí bezpečnostních zámků – jak fungují a jsou opravdu tak účinné?

Investice do zabezpečení domácnosti by měla být samozřejmostí a bezpečnostní zámky jsou právě jednou z možností, jak nejen svůj majetek, ale především i svou rodinu a sebe samé, ochránit před vloupáním. Společně se podíváme na to, jak fungují a jestli jsou opravdu tak efektivní.

Moderní cylindrické bezpečnostní vložky díky řade ochranných mechanismů žádný zloděj jen tak neotevře. Velmi kvalitní jsou vložky 4. bezpečnostní třídy, na jejichž otevření by musel mít zloděj speciální vybavení, a i tak by mu to zabralo desítky minut a nadělal při tom by spoustu hluku. Tyto bezpečnostní zámky bývají vybaveny stavítkovým mechanismem, blokovací kuličkou, chráněným profilem či neodpruženými kolíky. Zjistěte, na jakém principu fungují.

Ochranné mechanismy bezpečnostních zámků

Cylindrické bezpečnostní zámky využívají inovativní stavítkový mechanismus, který zabraňuje použití klíče jiného profilu. Tento mechanismus je obvykle tvořen pěti odpruženými, ocelovými stavítky, která jsou tvarována tak, aby odpovídala konkrétnímu profilu klíče a zamezovala volný průchod nesprávného klíče. Čím více stavítek bezpečnostní vložka obsahuje, tím vyšší ochranu dokáže zajistit. Naproti tomu bezpečnostní kulička pomáhá zabránit odemykání cizími nástroji.

Zámky s patentovanou ochranou profilu klíče a bezpečnostní kartou

Bezpečnostní ochrana těchto zámků spočívá v kontrole počtu vyrobených klíčů a znemožnění jejich kopírování bez vědomí majitele. Výroba kopie klíče je totiž možná pouze po přeložení bezpečnostní karty, která slouží jako doklad opravňující k výrobě duplikátu. Na kartě jsou mimo jiné uloženy i informace, podle kterých je možná výroba klíče bez nutnosti fyzické přítomnosti originálu. Jedná se tak o velmi účinné zabezpečení, které je vhodné jak do rodinných domů a bytů, tak i firem.