Jak pěstovat rostliny angreštu

Angrešt je samosprašná ovocná rostlina se sladkými, lehce kyselými bobulemi, díky kterým budete netrpělivě čekat na čas sklizně.

Co je to angreštová rostlina?

Rostliny angreštu jsou kvetoucí keře patřící do rodu Ribes , stejného rodu jako rybíz. Produkují malé plody podél stonků rostliny, které přicházejí v zelených a červených odrůdách, které vypadají podobně jako hrozny. Obvykle se prodávají jako rostliny s prostokořennými kořeny pro pozdní zimní nebo časnou jarní výsadbu. Angrešt dozrává na začátku léta, obvykle mezi červnem a polovinou července. Jsou samosprašné, takže k samoopylení stačí jediná rostlina angreštu.

Druhy angreštu

Existují dva hlavní druhy angreštu: evropský ( Ribes uva-crispa ) a americký ( Ribes hirtellum ).

  • Angrešt evropský : Pochází ze severní Afriky, východní Evropy a západní Asie, evropský angrešt se pěstuje pro svou chuť a existuje v mnoha odrůdách.
  • Americký angrešt : Pochází ze severní poloviny USA a Kanady, americký angrešt je obvykle menší a méně chutný než evropské odrůdy, ale má tendenci být odolnější vůči škůdcům a chorobám.

3 běžné kultivary angreštu

Rostliny angreštu se vyskytují v širokém počtu kultivarů.

1. ‚Invicta‘ : Běžně pěstovaná evropská odrůda angreštu, tento sladký, zelený angrešt překypuje chutí a je odolný vůči plísním.

2. ‚Pixwell‘ : Jedna z nejběžněji pěstovaných odrůd amerického angreštu, tento červený angrešt je ideální pro výrobu koláčů, džemů a želé.

3. ‚Captivator‘ : Tento částečně beztrnný angrešt produkuje lahodné červené bobule. Je to také odrůda odolná vůči chorobám, která není náchylná k rzi bílé borovice nebo padlí – chorobám, které běžně postihují rostliny angreštu.

Jak zasadit angrešt

Po kontrole místních zákonů, abyste se ujistili, že je legální vysazovat angrešt ve vašem státě, postupujte podle tohoto průvodce pěstováním keřů angreštu ve vaší zahradě.

1. Místo : Angreštům se daří v chladném podnebí, kde se zimní teploty pohybují mezi třiceti pěti až čtyřiceti pěti stupni. Angrešt je zvláště náchylný k chorobám ve vlhkém podnebí. Pokud je vaše klima vlhké, zajistěte, aby vaše rostlina měla dobrou cirkulaci vzduchu uvnitř a kolem ní, aby se zabránilo padlí a rzi.

2. Světlo : Angrešt lze sázet na plném slunci i v částečném stínu. V teplejším podnebí poskytněte rostlině odpolední stín, aby se listy nespálily horkým odpoledním sluncem.

3. Půda : Angrešt vysaďte do dobře propustné písčité hlíny, která je bohatá na organickou hmotu. Rozložte vrstvu mulče kolem základny rostliny, abyste udrželi její kořenový systém v chladu a pomohli udržet vlhkost.

4. Voda : Jednou týdně silně zalévejte rostlinu angreštu. Zavlažování vynechejte pouze v případě, že jste nedávno dostali vydatné srážky. Zvažte použití systému kapkové závlahy k hlubokému a konzistentnímu zalévání půdy.

5. Hnojivo : Přihnojujte rostlinu brzy na jaře před začátkem vegetačního období. Pro dosažení nejlepších výsledků aplikujte kolem základny rostliny půl kila hnojiva.

Jak pěstovat angrešt a pečovat o něj

Zvažte několik dalších tipů pro pěstování rostlin angreštu.

1. Angrešt sklízejte opatrně . Rostliny angreštu plodí po jednom roce růstu. Jejich ovoce se pěstuje na větvích známých jako „holy“. Ze zdravého keře angreštu vyrostou každý rok nejméně tři až čtyři silné palice. Při sklizni zralých plodů používejte rukavice, protože mnoho rostlin angreštu má trny.

2. Každou zimu prořezávejte angrešt . Každoroční prořezávání keřů angreštu pomáhá podpořit správnou cirkulaci vzduchu a odvrátit choroby, jako je rez na bílé borovici, padlí a skvrnitost listů. Odřízněte všechny staré, odumírající palice nebo oblasti rostliny, které vypadají nemocně.

3. Angrešt rozmnožte podle potřeby . Angrešt můžete množit tak, že špičku angreštového rákosu zakopete do země, dokud je rákoska ještě přichycena k mateřské rostlině. Pomocí kamene zajistěte špičku hole v zemi. Po roce by se na špičce třtiny měly vytvořit silné kořeny, což vám umožní oddělit ji od hlavní rostliny a přesadit ji na nové místo.

4. Hledejte odrůdy odolné vůči škůdcům a chorobám . Rostliny angreštu jsou náchylné k napadení mšicemi a pilatkou angreštovou. Pokud je to možné, zvolte kultivar odolný vůči chorobám a zajistěte, aby vaše rostlina měla správné proudění vzduchu, abyste zabránili chorobám. Pokud uvidíte na rostlině růst housenky nebo larvy, odstraňte je ručně rukama nebo aplikujte přírodní insekticid, jako je neemový olej.