Jak zavěsit závěsové tyče v 7 jednoduchých krocích

K instalaci záclonových tyčí nemusíte být odborníkem na domácí kutily. Proměňte svůj prostor pomocí tohoto DIY projektu pro začátečníky.

Co jsou záclonové tyče?

Záclonová tyč je kus kování, který se používá k zavěšení oken. Ošetření oken obvykle umožňuje, aby váš prostor zaplnilo přirozené světlo a zároveň nabízí různé stupně soukromí a zatemnění místnosti. Záclonové tyče se dodávají v různých barvách a materiálech, takže je snadné najít tu správnou tyč pro váš obývací pokoj, jídelnu, ložnici nebo domácí kancelář.

Jak zavěsit závěsové tyče

Než začnete s tímto projektem DIY, seznamte se s tímto podrobným průvodcem k zavěšení záclon.

1. Shromážděte své nástroje . K instalaci záclonové tyče budete potřebovat metr, vyhledávač kolíků, vodováhu, šroubovák, vrtačku, vrták, šrouby, kotvy do zdi, tužku, tyč na záclony a držáky na záclonovou tyč.

2. Změřte si okno . Změřte šířku vašeho okna. Pokud chcete zavěsit závěsy, které zakryjí pouze vaše okno, přidejte dva až pět palců k šířce okenního rámu. Pokud chcete, aby vaše záclony visely po stranách okna (nejlepší metoda pro maximalizaci přirozeného světla), přidejte k měření osm až patnáct palců.

3. Vyberte si záclonu. Pokud jde o výběr správné velikosti záclonového panelu, obecným vodítkem je vybrat záclonové panely, které se po sečtení rovnají dvojnásobku šířky okna. Obecně platí, že záclonová tyč by měla být umístěna čtyři palce nad obložením okna, takže je třeba zvážit i přidanou délku. Vezměte však na vědomí, že umístění tyče výše může způsobit, že se místnost bude zdát větší, a pro tento účel budete potřebovat delší závěsy. Závěsy na podlahu se obvykle dodávají ve standardních rozměrech od osmdesáti čtyř do 120 palců. Pokud si vyberete závěs s průchodkami, mějte na paměti, že průchodka je obvykle nastavena asi palec pod horním okrajem záclonového panelu.

4. Označte zeď. Změřte a označte výšku a šířku místa, kam chcete umístit vnější držáky. Držte záclonovou tyč k těmto značkám a pomocí vodováhy se ujistěte, že je rovná. Nastavte odpovídajícím způsobem a označte otvory pro šrouby tužkou. Obzvláště dlouhé záclonové tyče mohou potřebovat další držák uprostřed pro větší podporu. V takovém případě použijte měřicí pásku k nalezení středu záclonové tyče a označte si tužkou další otvor pro šroub.

5. Použijte svůj vyhledávač hřebů . Pomocí vyhledávače čepů zjistěte, zda vaše vrtané otvory narazí na čep. Pokud ne, vyvrtejte pilotní otvory a aplikujte kotvy do sádrokartonu.

6. Nainstalujte záclonovou tyč . Pomocí elektrické vrtačky nebo šroubováku připevněte držáky záclonových tyčí ke stěně. Umístěte záclonovou tyč na držáky.

7. Proveďte konečné úpravy . Nyní, když jsou vaše držáky bezpečně připevněny ke stěně, nasuňte závěsy na tyč. Utažením stavěcího šroubu zajistěte závěsovou tyč na místě. Nakonec připevněte koncovky ke koncům záclonové tyče.