6 způsobů, jak přidat vápník do půdy

Vápník je základní minerál v zahradnictví a vědět, kolik ho potřebujete a v jaké konkrétní formě, je důležité pro pěstování úspěšné a prosperující zahrady.

Co je vápník?

Vápník je prvek, jeden z nejrozšířenějších prvků na Zemi. V zahradnictví je vápník sekundární makroživinou. To znamená, že je důležitý, ale ne tak nezbytný jako primární živiny – dusík, draslík a fosfor. Růst rostlin a celkové zdraví vyžaduje určité množství vápníku.

Proč půda potřebuje vápník

Vápník je jedním z faktorů, které určují úroveň pH půdy , která musí být ve správné rovnováze kyselosti a zásaditosti. Mnoho rostlin, zejména pěstovaných na zahradě, preferuje mírně kyselou půdu.

  • Růst rostlin : Vápník podporuje růst rostlinných tkání a membrán a posilování buněčných stěn.
  • Kořenové systémy : Enzymy nezbytné pro buněčnou aktivitu v rostlině také závisí na vápníku pro vývoj. To je důležité zejména pro vývoj kořenových systémů, které přijímají různé živiny.
  • Ochrana : Vápník je odstrašující prostředek pro žvýkací škůdce a mikroorganismy.
  • Výživa : Kromě zdraví rostliny, vápník také dělá rostlinu samotnou výživnější, ať už je konzumována zvířaty ve zdravém divokém ekosystému, hospodářskými zvířaty nebo lidmi.

Jak zjistit, zda vaše rostliny potřebují vápník

Pokud mají vaše rostliny nízký obsah vápníku, můžete si všimnout zakrnělého růstu, zkroucení nebo zvadlých mladých listů nebo listů se spálenými okraji, což je stav zvaný popálení špičky. Nakonec budou příznaky zřejmé. Například rostlina rajčete bez vápníku bude vykazovat hnilobu na konci květu, což je doba, kdy konec ovoce ztmavne a odumře.

Nedostatek vápníku můžete také určit pomocí půdního testu, který poskytne celkový profil vaší půdy a dá vám vědět o kapacitě výměny kationtů (CEC) vaší půdy. Úpravy půdy zvyšují CEC, ukládání klíčových rostlinných živin, jako je vápník, hořčík, draslík a fosfor. Můžete provést domácí test nebo odeslat vzorek půdy do školky nebo online služby k profesionálnímu testování.

Jak přidat vápník do půdy

Existují různé způsoby, jak přidat vápník do zahradní půdy, v závislosti na stavu vaší půdy. Je dobré začít s pevným základem zdravé půdy, poté podle potřeby přidat vápenaté hnojivo. Zvažte tyto metody:

  • Sprej na list : Vápník můžete přidat pomocí spreje, který obsahuje chlorid vápenatý, octan vápenatý nebo dusičnan vápenatý. Tato metoda je rychle působící a užitečná u rostlin vykazujících zřejmý a výrazný nedostatek vápníku. V případě postřiků absorbují vápník přímo listy rostlin.
  • Vápno : Uhličitan vápenatý, běžně prodávaný jako vápno , je dobrým zdrojem vápníku, který můžete přidat do půdy. Mějte na paměti, že zvýší pH vaší půdy. Variantou je dolomitické vápno, které také obsahuje hořčík, což může být užitečné, pokud má vaše půda také nízké hladiny hořčíku.
  • Kostní moučka : Kostní moučka, vyrobená z rozemletých kostí zvířat, je dobrou přísadou do půdy, která může zvýšit hladinu vápníku ve vaší půdě. Kostní moučka působí pomalu a postupně zvyšuje hladinu vápníku v průběhu celého vegetačního období.
  • Vaječné skořápky : Vaječné skořápky jsou pomalejším způsobem přidávání vápníku do půdy než kostní moučka, protože se musí rozložit, aby se vápník stal dostupným pro rostliny. Můžete přidat vaječné skořápky do půdy při výsadbě sazenic, nebo můžete přidat vaječné skořápky do kompostu a poté přidat kompost do půdy, když je připraven, nebo
  • Dřevěný popel : Dřevěný popel z tvrdého dřeva je vhodný pro úpravu půdy. Mějte na paměti, že dřevěný popel také zvýší pH vaší půdy.
  • Sádra : Tato forma síranu vápenatého je dobré přidat, pokud je pH půdy problémem; na rozdíl od mnoha jiných přísad je sádra pH neutrální.